ПРОФІЛАКТИКА ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ ПЕДАГОГІВ

СПОСОБИ ЗНЯТТЯ ПСИХОЕМОЦІЙНОЇ НАПРУГИ

Спосіб 1. Вивільнення дихання – один із способів, який допоможе викинути з голови проблеми та одночасно розслабитись.

Забудьте про всі неприємності, просто дозвольте собі це. Ви зможете до них повернутися, коли побажаєте, але немає біди в тому, щоб дати собі передих. Протягом трьох хвилин дихаєте поволі, спокійно і глибоко, можете навіть закрити очі, якщо вам так більше подобається. Якщо хочете, порахуйте до п’яти, поки робите вдих, і до семи, коли видихаєте. Уявіть, що коли ви насолоджуєтеся цим глибоким, неквапливим диханням, всі ваші неприємності і неспокій випаровуються.

Спосіб 2. Повторення коротких, простих тверджень дозволяє впоратись з емоційною напругою, знімає неспокій. Ось декілька прикладів:

 • зараз я відчуваю себе краще;
 • я можу повністю розслабитися, а потім швидко зібратися;
 • я можу управляти своїми внутрішніми відчуттями;
 • я справлюся з напругою у будь-який момент, коли побажаю;
 • життя дуже коротке, щоб витрачати його на всякий неспокій;
 • що б не трапилося, постараюся зробити все, від мене залежне, щоб уникнути стресу;
 • внутрішньо я відчуваю, що все буде в порядку.

Можете придумати свої твердження. Головне – повторювати їх декілька разів в день (вголос або записувати).

Спосіб 3. Якщо ви не знаєте, як підступитися до вирішення якоїсь проблеми, можна зробити наступне: запишіть всі свої думки, що стосуються даної проблеми. Це повинен бути список позитивних дій, тобто що треба зробити, щоб її вирішити, або, чого не треба робити. Виберіть з них 2 –З найбільш ефективних, на вашу думку. Постарайтеся пристосуватися до ситуації, переконавши себе сприймати все так, як є. Почніть з найбільш термінової проблеми. Попросить ради у кого-небудь, хто здатний оцінити ситуацію об’єктивно.

Спосіб 4. Даний спосіб допомагає вгамувати    сум’яття. Сум’яття – це безліч проблем плюс прагнення вирішити кожну з них саме в цю хвилину. Воно також призводить    до напруги. Цей спосіб є ефективним як на роботі,так і при виконанні щоденних домашніх справ. Коли  ви відчуваєте,  що  стаєте розсіяними, що    вас    щось    бентежить, подивіться на годинник та постарайтесь повністю зосередитися на тому, що ви робитимете в подальші 10 хвилин. Не дозволяйте собі відволікатися або ухилятися   від   основної   справи.   Зосередьтесь   на   майбутній діяльності, незалежно   від   того,   що   це   (урок,   домашнє   прибирання,   розмова). Після концентрації уваги на чомусь одному протягом 10 хвилин ви, швидше за все, відчуєте себе спокійно, а попрактикував, зможете досягати доброго результату за 2 – 3 хвилини.

Спосіб 5. За допомогою заспокійливих слів або фраз потік негативних думок можна перервати. Виберіть прості слова, наприклад, «мир», «відпочинок», «спокій», «заспокоїтися», «врівноважений», або фрази типу: «глибоке і ще глибше розслаблення». Закрийте очі і зосередьтесь. Повторюйте слово, фразу або вважайте про себе протягом 60 секунд. Хай думки проносяться у вашій голові, не давайте їм оволодіти вами. Дихайте поволі і глибоко.

Спосіб 6. Даний спосіб допомагає протидіяти очікуванням, негнучкості і пред’явленню до себе дуже високих вимог. Коли ви відчуєте себе незадоволеним, сформулюйте вимоги, які лежать в основі цього відчуття. Вам допоможе відповідь на запитання, звернене до себе: «Що я повинен мати, щоб відчувати себе щасливим?» Чудово мати те, що вам подобається, але при цьому враховуйте, що дана вимога може призвести до напруги. Дозвольте своїй вимозі лагідніти до рівня переваги, а потім робіть з нею все, що захочете. Пам’ятаєте, що в глибокій старовині люди на Сході говорили: «Господи, дай мені сили, щоб змиритися з тим, що я не можу змінити, дай мені мужність, щоб боротися з тим, що я повинен змінити, і дай мені мудрість, щоб відрізнити одне від іншого».

Спосіб 7. Коли ви відчуваєте, що перебільшуєте значення якоїсь проблеми, поставте собі наступні запитання:

 • це насправді така Велика справа?
 • чи піддається в даний момент ризику що-небудь по-справжньому важливе для мене?
 • чи дійсно це гірше, ніж те, що було раніше?
 • чи здасться мені це таким же важливим за два тижні?
 • чи коштує це того, щоб так переживати?
 • чи варто за це померти?
 • що може трапитися і чи зможу я справитися з цим?

Відомо 8 принципів мудрого відношення до “життя”:

1.Вміти відрізняти головне від другорядного.
2.Знати міру впливу на події, тобто знати реальну оцінку як власних можливостей, так і ситуації, в якій ми знаходимося.
3.Вміти підходити до проблеми з різних сторін.
4.Готувати себе до будь-яких неочікуваних подій.
5.Сприймати діяльність такою, якою вона є в реальності, а не в нашій уяві.
6.Прагнути зрозуміти інших.
7.Вміти здобувати позитивний досвід із всього, що відбувається. “Заслужити любов ближнього”.
8. Г.Сальє пропонує цілий кодекс правил, які здатні реалізувати ці принципи. Не зупиняючись на них, можна назвати лише одне – «жити повним життям»

 

 

Також рекомендуємо до просмотру по темі:

 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарийhttp://ppl38.ho.ua/wp-content/uploads/2020/05/dsBuffer.bmp.png