Вейпінг – шкідливо, чи ні?

До 1940 – 50-х років курці сигарет жодного уявлення не мали про шкоду своєму здоров’ю. А ще на початку 19 століття рак легень вважався надзвичайно рідкісною хворобою, допоки виробництво і реклама сигарет не набули масового характеру.

Коли китайський фармацевт Хон Лік у 2000 році виступив з ідеєю створити перше покоління електронних сигарет, швидше за все, він навіть не уявляв, що такий “апарат” буде настільки популярним. І хоча в цілому в світі попит на електронні сигарети зростає, однак про конкуренцію звичайним тютюновим виробам говорити поки що рано.

Дуже важливо не поспішати з висновками й дати час незаангажованим науковцям дослідити вплив електронних сигарет на здоров’я людини. Останні дослідження показують, що підлітки, які курять електронні сигарети, у 6 разів більш схильні почати курити звичайні сигарети. У США зараз б’ють на сполох через значне збільшення кількості вейперів серед молоді.

Справжні поціновувачі електронних цигарок називають себе вейперами (від vaping “вдихати і видихати пар”) і зароджують уже цілу субкультуру. Вейпінг виступає альтернативою звичайному палінню: пар з електронної сигарети не такий міцний та різкий, як від тютюну, тому, начебто, більш безпечний. Чи справді це так? Як е-цигарки впливають на здоров’я людини?

Електронна сигарета – це пристрій, що складається з акумуляторів, нагрівального елементу і контейнера для рідини, що випаровується. Принцип роботи простий: батарейка нагріває спіраль, відбувається випаровування рідини, яку і вдихає курець електронної сигарети. Тобто людина замість диму видихає пар, який нібито є більш безпечним та немає канцерогенних речовин, яких багато в тютюновому димі. Однак,  на сто відсотків стверджувати, що електронні сигарети безпечніші за звичайні, не можна, оскільки поки що ніхто не знає, як себе почуватимуть користувачі електронних сигарет після 10-20 років куріння.

Айкоси, гло, вейпи, джули, под-системи, смоки, стіки — на ринку ТВЕН та електронних сигарет ледве не щодня з’являються нові продукти альтернативного споживання нікотину, нікотиновмісних речовин або інших рідких ароматизованих хімічних сполук для куріння або паріння (процес куріння, коли замість диму виділяється пар, часто – з різними присмаками).

Яскрава реклама, яка транслює науково непідтверджений наратив про безпечність споживання електронних сигарет або ТВЕН, заохочує молодь до вживання нових тютюнових виробів, сприяє зростанню їх продажів, і мотивує  тютюнові корпорації інвестувати у розробку нових технологій заради збільшення сегменту нових товарів на тютюновому ринку. Як результат—надприбутки тютюнових компаній на продажі новітніх тютюнових виробів.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) чітко зазначає, що основними компонентами розчину в електронній сигареті, крім нікотину, який може й не міститися в електронній сигареті, є пропіленгліколь, який має подразнюючі властивості при вдиханні з гліцерином або без нього, і ароматизатори, а також інші хімічні речовини, деякі з яких є токсичними й виділяють у повітря канцерогенні сполуки, якими змушені дихати люди, що знаходяться поруч. Тому ВООЗ рекомендує перешкоджати поширенню електронних сигарет та супутніх товарів серед молоді та некурців і пропонує врегулювати їхній обіг.

Відсутність регулювання використання електронних сигарет  призводить до того, що в деяких брендах електронних сигарет рівень вмісту певних речовин, що викликають рак, наприклад формальдегіду та акролеїну, так само високий, як і в димі сигарет. Тому в Україні заборонено курити електронні сигарети у всіх громадських місцях.

Деякі дослідження про шкідливість електронних цигарок

Оприлюднені результати деяких незалежних досліджень свідчать про те, що при використанні тютюнових виробів для нагрівання рівень деяких токсичних речовини, що виділяються, є в рази вищим, ніж у сигаретах.

Також заправки до вейпів та електронних сигарет можуть містити грибки та бактерії.

Інше дослідження показує, що вейпінг провокує вироблення запальних хімічних речовин у дихальних шляхах. 

І “паріння” електронних сигарет може призводити до хронічного обструктивного захворювання легень.

Також вейпінг може спричинити проблеми із серцем.

А також, нещодавно вчені опублікували дослідження, яке встановило, що підлітки та дорослі, які регулярно споживають електронні сигарети, суттєво частіше захворюють на COVID-19, а перебіг хвороби у них значно тяжчий, ніж в однолітків, які не курять.

ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТІЛЕЦЬ ДЛЯ ЕЛЕКТРОННИХ СИГАРЕТ

У світі чимало країн повністю заборонили електронні сигарети та ТВЕН на рівні закону. Такі заборони включають в себе не тільки виробництво чи продаж цих виробів, а навіть і ввезення туристами для особистого користування. За таку «ручну поклажу» можна сплатити великий штраф або потрапити до в’язниці.

Наприклад, на урядовому сайті Великої Британії міститься пам’ятка–попередження Міністерства закордонних справ туристам зі Сполученого Королівства  про незаконність використання вейпів та заправних контейнерів до цих пристроїв у Таїланді. У разі виявлення, тютюнові вироби можуть бути конфісковані поліцією, а порушник буде оштрафований або відправлений до в’язниці на строк до 10 років, якщо його засудять. Продаж чи постачання електронних сигарет у Таїланді загрожуватиме великим штрафом або до 5 років позбавлення волі.

У 2019 році Камбоджа, Ліван, Філіппіни, Індія та В’єтнам приєдналися до Таїланду і теж заборонили електронні сигарети.

Жорсткі покарання за користування, продаж або імпорт електронних сигарет набрали чинності у 2010 році і в БрунеїЗаконом е-сигарети визнано «імітаційним тютюновим виробом», а тому за користування пристроями для паріння можуть накласти штраф в розмірі 300 доларів США, а за повторне правопорушення — 500 доларів. У разі, якщо порушника зловлять за імпортом чи реалізацією електронних сигарет, його оштрафують на 5000 доларів  або 10 000 доларів за повторне порушення.

Схожа ситуація і в Сінгапурі, де продаж, імпорт і використання пристроїв для паріння та рідин до них заборонено з 2010 року, оскільки вони нагадують тютюнові вироби. Слід зазначити, що в країні достатньо жорсткі антитютюнові закони, а тому штрафи за продаж е-сигарет можуть мати космічні розміри. Так, у 2019 році чоловіка було оштрафовано на рекордні 99 000 сінгапурських доларів (еквівалентно майже 70 000 доларів США) за продаж електронних сигарет онлайн.

А от у Тайвані е-сигарети класифікуються як регульований наркотик ще з 2009 року. Це означає, що без надання відповідної згоди влади ніхто не може продавати, імпортувати або виготовляти ці пристрої. Тому законодавство забороняє туристам привозити такі вироби навіть з метою  власного використання. Порушникам загрожує штраф або ув’язнення. Влада Тайваню під час розробки закону спиралася на звіти ВООЗ.

2 грудня Верховною Радою України було прийнято проєкт Закону №3628, який передбачає заборону на продаж електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння неповнолітнім. Так, продавець матиме право вимагати у покупця документ, що посвідчує його вік, якщо у нього виникли сумніви щодо його повноліття, адже наразі таке право – відсутнє. Зазначені вироби після набуття чинності Законом матимуть ті ж самі заборони на реалізацію, що й сигарети.

Таким чином законодавці встановили відповідальність  за продаж підакцизних товарів, шляхом збільшення штрафу від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6800 – 13600 грн). Зараз штрафи за такі порушення становлять 100 – 400 н.м.д.г. (1700-6800 грн).

Окрім заборони на реалізацію неповнолітнім також Законом закріплено визначення ТВЕН (тютюновмісні вироби для електричного нагрівання) за допомогою підігрівача з електронним управлінням. Тобто, це вироби із вмістом промислово обробленого тютюну, не призначені для куріння, нюхання, смоктання чи жування, які використовуються для генерування аерозолю шляхом нагрівання тютюну електричним підігрівачем з електронним управлінням до температури, за якої не відбувається процесу горіння (згоряння) виробу та виділення тютюнового диму, а також пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.

Закон набирає чинність з 1 січня 2021 року.

Також   електронні сигарети згідно частині 2 ст. 13 Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”. забороняється курити  у ліфтах, на території закладів охорони здоров’я, дитячих майданчиках, у під’їздах житлових будинків, підземних переходах, транспорті, ресторанах, на зупинках громадського транспору.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарийhttp://ppl38.ho.ua/wp-content/uploads/2020/05/dsBuffer.bmp.png